Цим матеріалом UA-Футбол продовжує серію тематичних текстів. Їхня мета – познайомити читачів нашого сайту з командами, які за підсумками минулого сезону підійнялись із аматорського чемпіонату в другу лігу.
Колись вони своїм дебютом в УПЛ приголомшили всю країну. Тепер їхні історія починається спочатку.
ФК "Львів” повертається в професіональний футбол України.
Сьогодні дев’ять обласних центрів країни можуть похвалитись двома і більше професійними футбольними клубами. Одним з таких цього літа вкотре став Львів, а допоміг йому у цьому ФК "Львів”.
Всі ми пам’ятаємо цей клуб за сезоном 2008/09 – дебютним і єдиним для нього в УПЛ. Стартові 2:0 в першому матчі із "Шахтарем”, сумнозвісна гра із "Металістом” на нікудишньому полі в Добромилі і фатальна поразка від сусідських "Карпат” в останньому турі. А після цього почався спад.
Після Прем’єр-ліги заснований у 2006 році Юрієм Кіндзерським ФК "Львів” проіснував ще три сезони. Через проблеми з фінансами влітку 2012-го основна команда клубу, яким тоді уже опікувався очільник обласної федерації футболу Ярослав Грисьо, припинила своє існування. В дії залишилась лише клубна футбольна школа.
Через три роки утримувати її взявся львівський підприємець Роман Михайлів, який на той час уже був співзасновником та керівником дитячо-юнацької футбольної школи "Галичина” (Львів).
"Раніше я займався [аматорським] футбольним клубом "Карпати” із Кам’янки-Бузької, - розповідав минулого року про свій прихід Михайлів. – Якось підійшов до мене тренер ФК "Львів” Роман Марич і попросив підтримки. В той час вони перебували в скрутному становищі – не було навіть грошей заявитися на Вищу Лігу ДЮФЛУ.
Зважаючи на це, я прийняв рішення допомогти цій дитячій школі”.
Але уже через рік бізнесмен заявив про наміри створити на базі клубу колектив для участі в другій лізі:
"Я вирішив відновити основну команду ФК "Львів”, бо дуже багато випускників нашої ДЮФШ не мали можливості продовжувати свою футбольну кар’єру.
Ми планували податись на участь в другій лізі ще на сезон 2016/17, та запізно надіслали заявку”.
Відтак, ту кампанію відновлений ФК "Львів” вимушено провів у аматорському чемпіонаті. Щоб через рік таки повернутись у статус професіонала.
СПОРТИВНИЙ КРИТЕРІЙ
Серед усіх шести аматорських колективів, які цього літа піднялись до другої ліги, ФК "Львів” показав найгірший спортивний результат. Менше очок, ніж львів’яни (13), в обох групах набрав лише "Чортків-Педуніверситет” (12).
В підсумку – передостаннє місце і відстань у 24 очка від прохідної четвертої позиції.
Команда Андрія Чіха змогла дійти до чвертьфіналу Кубка України серед аматорів, в якому мінімально поступилась фіналісту змагання СКК "Демня”.
Наставнику головної команди керівництво довіряє. Андрій Андрійович очолює "Львів” з моменту створення колективу, а в тренерській системі клубу він працював і раніше.
"До старту в другій лізі команда готова на 100%. Хіба ще є невеличкі проблеми по складу. Зараз доукомплектовуємо команду, шукаємо гравців. Остаточна заявка ще не готова”, - поділився кадровим питанням тренер.
В міжсезоння львів’яни зокрема підсилились гравцями з досвідом ігор в першій та другій лігах і навіть в УПЛ. Серед таких Гліб Бухал (екс-гравець "Металіста”) та Тарас Коблюк ("Волинь”). Більше того, зараз в таборі команди тренується колишній футболіст "Карпат” і збірної України Ігор Ощипко – він поки чекає пропозиції від сильніших колективів, але не виключає, що може залишитись у "Львові”.
"На стороні ми шукаємо тих, хто себе ще не розкрив у футболі. Але в основному будемо робити акцент на вихованців своєї школи. Саме на таких гравцях 99-го року народження і формувалась наша команда в аматорському чемпіонаті.
Тому думаю, з попереднього сезону в команді залишиться 8-10 людей”, - розповів Андрій Чіх.
Так в клубі намагаються дотримуватись оголошеної стратегії давати шанс випускникам власної ДЮФШ закріпитись в професійному футболі.
"В нашій школі займаються 400 дітей в різних вікових категоріях. Головний тренер ходить на матчі нашої команди U-19 в ДЮФЛ, переглядає цікавих йому футболістів, а потім запрошує на тренування з основою. Так відбувається цей процес.
Наскільки я знаю, зараз найстаршому гравцю в головному колективі 27 років. Але здебільшого в складі грають футболісти 97-го, 98-го і 99-го років народження”, - відповів на запитання про взаємодію школи і основної команди директор "Львова” Остап Борис.
Відтак, конкретних спортивних завдань перед командою в другій лізі не стоїть. Хоча від амбіцій йти далі вгору тут не відмовляються.
"Зараз для нас найважливіша ціль – закріпитись в другій лізі, - пояснив директор львів’ян. – Але поступово плануємо підвищуватись. Завдання у нас максимальні.
Поки що ми будем адаптовуватись в другій лізі, награвати склад. Можливо нам і в дебютному сезоні вдасться вийти в першу лігу.
Ми зацікавлені у подальшому підйомі, але на даний момент наше завдання – сформувати бойову команду. Бажано з місцевих гравців, своїх вихованців”.
ІНФРАСТРУКТУРНИЙ КРИТЕРІЙ
В аматорському чемпіонаті "Львів” приймав своїх суперників на львівському стадіоні "СКА”. Але з виходом в другу лігу домашню арену довелось змінити.
"У стадіон "СКА” потрібно багато вкладати [коштів]. А це стадіон на базі міністерства оборони і нас звідти можуть в будь-який час "попросити”. Тому витрачатись на його реконструкцію нема сенсу”, - розповів Остап Борис.
Стадіон СКА
Тому керівництво клубу прийняло рішення орендувати інший стадіон у місті – "Скіф” на базі Львівського державного університету фізичної культури. Це найстаріший стадіон у місті, який перед Євро-2012 реконструювали. Тут команда і зіграє свій дебютний матч у другій лізі проти "Буковини” цієї суботи.
"Кубкову гру проти "Кременя” (підопічні Чіха перемогли 2:0 – UA-Футбол) ми зіграли на нашому резервному стадіоні в Раві-Руській – не встигали закінчити роботи на "Скіфі”.
Ми його орендуємо і крім цього за свої гроші ремонтуємо приміщення, ігрове поле. Там ніхто до нас не грав і у Львові не всі знають про цей стадіон”, - пояснив директор львів’ян.
Стадіон "Скіф"
Поряд з тим, стосунки зі "СКА” не розірвали – там свої тренування проводить головна команда. Також клуб орендує територію львівського стадіону "Сокіл”, але черезсудову тяганину із владою міста не може використовувати його приміщення. На цій арені, яку в клубі називають своєю базою, відбуваються тренування команд клубної ДЮФШ.
"А ще наш президент намагається зробити для нас тренувальні поля за містом”, - поділився планами головний тренер "Львова” Андрій Чіх.
Натомість клуб економить на оренді транспорту. Львів’яни мають власний автобус, яким користується як основна команда, так і учні школи.
ФІНАНСОВИЙ КРИТЕРІЙ
"Джерело фінансування клубу – це Роман Михайлів та його компанії. Ну і друзі йому частково допомагають. Є ще спонсори на стороні, але це не значні вливання. А так повністю школу і команди фінансує Роман Євгенович. Проблем із фінансуванням у нас взагалі немає”, - розповів Остап Борис.
Однак, вийти на контакт із президентом львів’ян нам не вдалось. В клуб це пояснюють тим, що він надто заклопотаний власним бізнесом.
Роман Михайлів
Цікаво, що згідно з єдиним державним реєстром юридичних осіб Михайлів не є ні засновником, ні керівником ТОВ "ФК "Львів”, а вказаний як його підписант.
Персона Михайліва окрім конфлікту з мерією Львова через стадіон "Сокіл” пов’язана ще з кількома скандальними ситуаціями.
Наприклад, в травні 2013 року господарський суд Львівської області зобов’язав підприємство "НАТБУД”, засновником якого є нинішній президент львів’ян, демонтувати самочинні об’єкти в дрогобицькому парку культури і відпочинку. Також суд постановив оштрафувати підприємство на 7,7 тис грн за нанесення шкоди ботанічній пам’ятці природи місцевого значення.
В грудні минулого року ресторан бізнесмена "Хутірець”, що у Львові, став причиною ще одного конфлікту між міською радою і Михайлівим. Перші вважали, що будівлю закладу потрібно знести, бо вона зведена незаконно, підприємець же наполягав – зносити не можна, бо споруда оформлена як житловий будинок.
Втім, ФК "Львів” шукає і інші варіанти примноження доходів.
"Зараз ведуться перемовини з потенційними спонсорами. Нами почали цікавитись. Але поки офіційної інформації немає. Треба, щоб команда грала, на наші ігри ходили вболівальники і тоді з’являться спонсори”, - пояснив директор львів’ян.
Однак в самоокупність клубу пан Борис не вірить:
"На сьогодні це нереально зробити в країні. Стараємось хоч якось повертати вкладені кошти”.
Остап Борис Поряд з цим, ФК "Львів” планує розвивати свою маркетологічну діяльність.
"Зараз ведуться перемовини з телекомпаніями, які б нам платили за можливість знімати наші матчі. Однак, поки визначеності немає.
Крім цього, хочемо продавати наші футболки, спортивні костюми, атрибутику дешево. От скоро отримаємо нову форму від нашого постачальника”, - повідомив Остап Борис.
Він наголосив, що зараз для ФК "Львів” важливо збільшити число своїх вболівальників. Тому вхід на домашні матчі команди – безкоштовний.
"Треба спочатку привернути увагу вболівальників, показати їм нашу гру, стадіон, - розкрив стратегію директор львів’ян. – Якщо їм стане цікаво, то тоді зробимо вхід платним.
Крім цього зараз на телебаченні уже мають бути проморолики наші. Більше працюємо над цим у соцмережах. Це дієвіше сьогодні, аніж друкована продукція.
Оскільки зараз на "Карпати” ходить мало людей, то можливо на ФК "Львів” більше звернуть уваги. Тим паче, у завжди нас були віддані вболівальники. Вони чекали на відновлення команди, запитували про це постійно”.
ua-football.com